Bilişim Hukuku

telefon iletişim
Bilişim Hukuku

BİLİŞİM HUKUKU

Günden güne artan internet kullanımı ve olanakları her gün yeni bir şey keşfetmemize sebep oluyor. Bazen arşivimize yüklediğimiz müzikleri, filmleri, fotoğrafları bir başka arkadaşımızla paylaşmak, ortak bir görünüm sayfasında görselleştirip tam terimiyle “tıklanabilirlik” sağlamak şimdiye kadar sıradan bir sosyalleşme içerisinde mümkündü. Önümüzdeki günlerde yaptığımız bu paylaşımlara, yasal çerçevede bir müdahale geleceği bilinmekte. Aslında bu yeni yaklaşım, yetkili kurum ve kuruluşların haksız rekabet yapmayı engelleyebilmek için attıkları yasal adımların sonucunda kabul gören bir durum. Her konuda olduğu gibi bilişim sektöründe de bir hukukun var olması gerekliliği şu an kabul görmüş durumda. Telif hakları gereğince sahiplenilerek onaylatılmış tüm eserler (müzik, video, fotoğraf, film, konser, resim) artık izinsiz ya da telifsiz kullanılamayacak. Kullanıldığında da telif verilecek ya da izinsiz kullanımlara ceza yaptırımı söz konusu olacak. Daha çok yeni bir hukuk çeşitliliğinden söz ettiğimiz için sınırları, yaptırımları ve internet ağı üzerindeki etkilerinin ne olacağını bilmemekteyiz. Bir gerçekle karşı karşıya olduğumuz kesin.

Hukuk eğitimi veren tüm okullarımızda öğrencilerin derslerine eklenecek yeni bir konu var: Bilişim hukuku kuralları kanunu yetki ve sınırları..

Sadece bu sınırlı konularla değil, artık kişiye özel tüm internet hesapları ve kişisel kullanım alanları da yapılacak değişikliklerde, yazılı bir bildirim veya açılış kapanış dilekçeleri devrede olacak. Örneğin herhangi bir şahsın vefatı durumunda o kişinin mail hesabına, facebook una ya da twiter hesabına izinsiz girmek, açmak, kapamak veya bir paylaşım yüklemek yasal olmayacak. Vefat eden kişinin yakınları tarafından uygulanması gereken bir çok prosedür bu aşamada devreye girecek. Aslında şimdiye kadar yapılamamış bir internet mahremiyetinin olması, kişi hak ve özgürlüklerinin sınırlarını çizerek, bir başkasının sizin özelinize girmemesi etiğini ortaya koyuyor. Bu bilişim hukukunun yapılanabilmesi ve uygulanabilirliğin gerçekleşmesi için bu alana en uygun kuralların yönetmeliğe geçirilmesi ve hukuk insanları tarafından da yaptırımların karşılıklarının bilinmesi gerekir. Konunun genişliği tartışmasız çok büyüktür. Satılan yazılımların orjinal olup olmadığından tutunda, alıntısı belli edilmemiş yazılara kadar birçok internet sahteciliğinin de sonu çok kısa zamanda gelebilir. İnsanların mağduriyet yaşamamaları için yeni gelişen kanun ve kuralları yakından takip etmeleri ve bu kuralların hükümlerini açık ve net bilmeleri gerekir. Bünyemizde yazılacak makalelerde son dönemde gelişen bilişim hukukunun yapılanması ile ilgili konularda geniş kapsamlı bilgilere ulaşabileceksiniz. Bundan sonra ki nesil için aktarılacak tüm internet sayfalarındaki bilgiler belki bir dönemden sonra gerçekliği ve kronolojik gelişimleriyle bir bilişim tarihi alanını da oluşturacaktır. Denetlenebilirliğin ve gerçek bir bilgi ağına kavuşabilirliğinde artması internet ortamında ki bilgi kirliliğini ortadan kaldıracaktır.

Bu hukukun varlığında en çok çocukların güvenli bir sosyal ağ içerisinde var olduklarını bilmek sonra genç neslin daha doğru verilerden bilgi edinmesini sağlamak kolaylaşacaktır. Bilişim sektöründe atılan her doğru adım yaşanacak gelecek hakkında bize doğru ip uçları verir. Bu alanda yapılması gereken her çalışma geleceğe yön verecek her olumlu adım için firmamızdan danışmanlık alabilir, hala en kıymetli insan stoğu olan zamanınızı iyi değerlendirebilirsiniz. Bilişim alanında Hukuki ya da ticari açıdan yapılması gereken tüm işlemleri bünyemizin içinde sizlere aktarmaya ve bu işlemlerin belli aralıklarla güncellenmesinin sağlanmasına tüm gücümüzle devam edeceğiz.

Bir müddet sonra kişisel arşiv saklanması, sanal hukuki danışmanlık hizmetleri, internet üzerinden reklam alma süresi, yetkinliği ve sanal eğitim işbirliği gibi bir çok farklı konuyu da işleyeceğiz. Derin ve sonsuz bir kuyu olan bilişimin hangi boyutlarda hayatımızda var olacağını saniye saniye öğrenmek isteyenler bizden uzak kalmasınlar.Tarih : 25.05.2019

Okunma : 11114


Etiketler : Bilişim Hukuku