Responsive Web Tasarımı

Responsive Web TasarımıResponsive Web Tasarımı da denilen duyarlı web tasarımı ister akıllı telefon ya da tablet, ister masaüstü, ister dizüstü bilgisayar olsun, otomatik olarak ekrana uyum sağlayarak web sitelerinin ve sayfaların bütün aygıtlarda ve ekran boyutlarında görüntülenmesine imkan sunan modern bir web tasarımını tanımlamaktadır. Görüntüler gibi tüm varlıklar, türlü ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine göre uyarlanmaktadır. Sonuca gelirsek, kullanıcı hangi aygıtı kullanırsa kullansın muhteşem bir kullanıcı deneyimine sahip olmaktadır. İster küçük mobil aygıt ekranı ister büyük bir masaüstü ektan olsun, web sitesi otomatik şekilde çözünürlüğe uyum sağlamak amacıyla geçiş yapmaktadır. Responsive Tasarım Önemi ve AvantajlarıYılların geçtiği sürece mobil uyumluluk, erişebilirliğin ana kriteri haline gelmek amacıyla oldukça önem kazanmıştır. Bir kullanıcı web sitenizi herhangi bir aygıtla görüntüleyebilmelidir.
  • Responsive web sitesinin tasarımı daha uzun sürmekte ve daha fazla beceri gerektirmektedir. Çünkü içeriğin çözünürlüğe göre görüntülenmesi, düzen, görüntülerin yeniden boyutlandırılması, tipografi gibi pek çok parametrenin hesaba katılması gerekmektedir. 

  • Sitenin yükleme süresi dikkate alınacak diğer unsurlardan biridir. Bu nedenle görüntü yönetimini zorlayacak ögeleri gizlemekten ya da gereksiz komut dosyalarını yüklemekten uzaklaşmak gerekmektedir. 

  • Responsive Web Tasarımının kısıtlamaları çoğunlukla özgünlük, orijinallik eksikliğine sebep olmaktadır. Düzen, rahatlıkla ve kolaylıkla yeniden boyutlandırılabilmesi için temiz ve oldukça karedir.

  • Duyarlı web tasarımının bakımı, normal bir web tasarıma göre çok daha kolaydır. Çünkü ortada ayrı iki aygıtlarda açılabilen yalnızca tek bir site bulunmaktadır. Güncelleme gerektiği zaman, tek bir dosya üzerinden bakım çalışmaları gerçekleştirilebilmektedir.

  • Responsive tasarımlarda link yapısı değişiklik göstermeden tek bir site üzerinde kalmaktadır. Böylelikle arama sonuçlarında fayda ve istiktar sağlamak web siteniz için daha da kolay hale gelmektedir.

  • Responsive Web Tasarımda, bütün aygıtlarla uyumlu (telefon, tablet, bilgisayar, mobil) tek bir web sitesi olduğundan dolayı, siteyi yönetmek ve güncellemek düşük maliyet gerektirecektir. Bu sebeple mobil tasarımın açtığı maliyetten tasarruf edilmiş olunur.

  • Kullanıcıların kullandıkları aygıta göre çalışan bir web sitesine sahip olmak size pazarlama kolaylığı ve kazançta yükseliş sağlayacaktır. Bu tasarım sayesinde diğer firmalardan önde olabilme imkanına sahipsiniz.

  • Responsive web siteler, ziyaretçilere görüntülemeyi talep ettikleri içerikleri ve kalitesini düşürmeden göstermektedir. Aldıkları bilginin güvenilir olması nedeniyle emin olmalarına destek olur ve böylelikle sayfada durma sürelerinin uzun olması sağlanmaktadır.Responsive Web Tasarımına ilişkin detaylı bilgileri Gold Web Tasarım ekibi ile iletişim kurarak alabilirsiniz. Detaylı bilgiler için bizlere ulaşabilirsiniz.